Stránky pro zvířata

Máte doma zvíře tak to jste na dobrém místě pro radu

kapr obecný

Kapr obecný

Skočit na: Navigace, Hledání
Kapr obecný
Kapr obecný
Kapr obecný
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: Kapr (Cyprinus)
Binomické jméno
Cyprinus carpio
Linné, 1758

Kapr obecný (Cyprinus carpio) je paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovití (Cyprinidae). Je největší českou kaprovitou rybou a jeho chov má pro Českou republiku velký hospodářský význam. Je bezkonkurenčně nejpěstovanější chovnou rybou.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Popis

Kapr obecný má několik forem, z nichž forma sazan je původní a nezušlechtěná. Sazan má protáhlejší tělo, po celé délce kryté šupinami. V proudících vodách je jeho tělo více protáhlé a nízké.

U zušlechtěných forem se hřbet za hlavou výrazně zvedá a je oproti tělu menší. Tlama kapra je výsuvná a na jejím obvodu jsou čtyři vousy. Ústa jsou neozubená, potravu zpracovávají požerákové kosti, které mají u kapra tři řady zubů. Oči jsou zlatavé, olivově zelené a pohyblivé. Kapr má hřbetní, prsní, břišní, řitní a ocasní ploutve.

Hmotnost kapra obecného může ve vhodných podmínkách přesáhnout 20 kilogramů a jeho délka může přesáhnout 100 centimetrů.

[editovat] Rozšíření

Kapr je původním druhem v Evropě. Vyskytuje se v řekách a jezerech úmoří Černého moře, Kaspického mořeAralského jezera. Postupně byl pro svou užitkovou hodnotu rozšířen na většinu území Evropy. Byly pro jeho chov budovány celé rybniční soustavy.

Kapr obecný byl zavlečen do Austrálie, kde je považován za extrémně nebezpečný invazívní druh, který má velmi devastující vliv na tamní sladkovodní ekosystémy.

[editovat] Potrava

Kapr obecný je všežravec, živí se bentosem a drobnými živočichy.

[editovat] Kapr a člověk

V České republice a přilehlých oblastech Rakouska je kapr obecný tradičním vánočním pokrmem.

[editovat] Sportovní lov

Kapr je významnou sportovní rybou. Podle statistik MZeČR bylo v ČR roce 2002 vyloveno na udici 3 909 tun kaprů (z celkového množství 4 983 tun).

[editovat] Hospodářský chov

Kapr obecný je chován jako významná hospodářská ryba. Jeho neocenitelnou vlastností je rychlý růst a kvalitní maso (nevýhodou pak je velké množství malých pružných kostí). Z České republiky je ve velkém množství vyvážen do evropských zemí, nebo je v nich přímo konzumován. Podle statistik MZeČR bylo v ČR roce 2002 vyprodukováno 16 596 tun tržních kaprů (z celkem 19 209 tun tržních ryb).

[editovat] Externí odkazy

 
Miluju zvířata a co vy??