Stránky pro zvířata

Máte doma zvíře tak to jste na dobrém místě pro radu

krysa

Krysa

Skočit na: Navigace, Hledání
Krysa
Krysa
Krysa obecná
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: veverkočelistní (Sciurognathi)
Čeleď: myšovití (Muridae)

Krysa je české jméno pro velké množství rodů hlodavců z podčeledí křečkokrys (Cricetomyinae) a pravých myší (Murinae). Obvykle se ale myslí krysa obecná, nebo potkan, který je často za krysu obecnou zaměňován.

Krysy jsou poměrně velcí hlodavci s dlouhým lysým ocasem. U krysy obecné je ocas delší než tělo, ale u dalších krys toto nemusí platit. Jsou to býložravci nebo všežravci. Velmi rychle se rozmnožují a bývají hojní, přesto se i mezi krysami nachází ohrožené a kriticky ohrožené druhy.

Krysa obecná je invazním druhem.

[editovat] Taxonomie

[editovat] Podčeleď: křečkokrysy (Cricetomyinae)

V podčeledi křečkokrys nalezneme 3 rody a 6 druhů hlodavců, všichni mají české rodové jméno krysa. Jsou to velcí hlodavci s noční aktivitou, narozdíl od ostatních krys mají lícní torby. Obývají subsaharskou Afriku.

[editovat] Podčeleď: pravé myši (Murinae)

Mezi pravé myši se řadí jak rody, které mají české rodové jméno krysa, tak myši a některé další rody, jako je klokanomyš nebo skálomyš. Platí, že menší druhy se označují jako myš a větší jako krysa.

Krysy rodu Rattus jsou nejznámnější a pro člověka nejvýznamnější, patří mezi ně krysa obecná, R. rattus, i potkan, R. norvegicus.

 
Miluju zvířata a co vy??