Stránky pro zvířata

Máte doma zvíře tak to jste na dobrém místě pro radu

mravenec lesní

Mravenec lesní

Skočit na: Navigace, Hledání
Mravenec lesní
Stupeň ohrožení: Téměř ohrožen
mravenec lesní
mravenec lesní - dělnice
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád: štíhlopasí (Apocrita)
Čeleď: mravencovití (Formicidae)
Podčeleď: Formicinae
Rod: mravenec (Formica)
Podrod: Formica s. str.
Binomické jméno
Formica rufa
Linné, 1758

Mravenec lesní, neboli mravenec lesní větší (Formica rufa L.) je robustní, 8–10 mm dlouhý mravenec, patřící do skupiny tzv. lesních mravenců. Je velmi podobný svým příbuzným, mravenci lesnímu menšímu (Formica polyctena) a mravenci lučnímu (Formica pratensis) a dalším mravencům podrodu Formica. Stejně jako oni si staví velká, kupovitá mraveniště na okrajích lesů.

Mravenec lesní je rozšířený na celém území ČR, vyšší a chladnější polohy snáší lépe než příbuzné druhy, preferuje vlhčí stanoviště. Obývá listnaté i jehličnaté lesy. Mraveniště mravence lesního jsou o něco menší než hnízda mravence lesního menšího, mají oblý tvar a stavebním materiálem jsou větvičky, jehličí a kamínky.

Přestože mravenec lesní je polygynní druh (v jedné kolonii je více královen) jsou k sobě méně snášenlivé a v jednom hnízdě jich bývá méně, někdy pouze jedna. Mravenci jsou teritoriální a napadají všechny ostatní mravence v jejich území.

Mravenci lesní se živí všemi bezobratlými, které naleznou, nepohrdnou ani mršinou. Protože jsou větší a mohutnější než mravenec lesní menší, zvládnou i větší kořist.

 
Miluju zvířata a co vy??