Stránky pro zvířata

Máte doma zvíře tak to jste na dobrém místě pro radu

prase

Prase domácí

(Přesměrováno z Prase)
Skočit na: Navigace, Hledání
Prase domácí
 Prasnice se seletem
Prasnice se seletem
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: prasatovití (Suidae)
Podčeleď: pravá prasata (Suinae)
Rod: Prase (Sus)
Druh: Prase divoké (Sus scrofa)
Poddruh: Prase domácí (S. scrofa f. domestica)
Binomické jméno
Sus scrofa f. domestica
Linné, 1758

Prase domácí je domestikovaný savec, vyšlechtěný z prasete divokého. Jedná se o nejvýznamnější druh dobytka ve střední Evropě, např. v České republice se jich k 31. prosinci 2005 chovalo celkem 2 876 834.

Prase rychle přibývá na váze a je velmi plodné, v průměru mívá 8 až 14 mláďat. Většinou nezemře přirozenou smrtí, protože je poraženo pokud dosahne určité porážkové hmotnosti. Pokud zvíře dosáhne tělesné dospělosti, již dále neroste. S takovými zvířaty se ale v zemědělství rozvinutých zemí nesetkáme, protože ta jdou na porážku mnohem dříve (vyjma vynikajících plemeníků). Prasata jsou chována v zemědělských zařízeních zvaných vepřín. Menší zařízení na statku se nazývá chlívek. V případě prasečáku se prasata nejčastěji chovají v kotcích po více kusech nejčastěji stejné kategorie. Někdy může být u vepřínu i výběh. V některých zemích se chovají prasata pod otevřeným nebem - tedy extenzivně. V tomto případě mají malou boudičku, ve které spí, a ohrazený výběh, ve kterém se mohou pohybovat, nebo v kališti rochňat.

Vykastrovaní samci prasete se nazývají řezanci, nevykastrovaní se nazávají kanci. Kanci obvykle nejsou vhodní pro potravinářskou výrobu, neboť smrdí.

Prase vydává zvuky tzv. chrochtání nebo kvičení. Je porostlé štětinami. Muslimové a Židé mají dle náboženských pravidel zakázánu konzumaci vepřového masa. Tyto zákazy pramení z toho, že jeho maso může obsahovat svalovce. V Japonsku ho vodí na vodítku jako v Evropě psa.

[editovat] Prase v cizích jazycích

česky prase
anglicky pig
francouzsky (le) cochon
italsky (il) maiale
španělsky (el) cerdo
německy Schwein

[editovat] Podívejte se také na

 
Miluju zvířata a co vy??