Stránky pro zvířata

Máte doma zvíře tak to jste na dobrém místě pro radu

psi

Proč právě PSI PRO ŽIVOT?

Vysvětlení je snadné. Je to věta holá z věty rozvité, která vystihuje náš hlavní cíl: „Ti nejvhodnější psi, kteří pomáhají zkvalitňovat život klientům se speciálními potřebami“.

Z toho také vyplývá naše zaměření na provádění canisterapie formou pravidelných návštěv integračních center a jiných sociálních a zdravotních zařízení.

Využíváme i nabyté kynologické znalosti na poli osvěty. Pro děti základních škol máme připraveny kynologické přednášky s důrazem na vztah člověka a psa.

Dlouholetými zkušenostmi jedné z nás zasahujeme i do oblasti Hipoterapie, zatím... 

Při výběru psa musíte vědět, jaký účel má pes splňovat. Odpovězte si na tyto otázky: Proč chcete psa?

- ochrana domova

-psa chtějí děti

-chci sdílet život se psím mazlíčkem

Jestliže si chcete pořídit psa ze třetího důvodu, tak neváhejte, pejsek splní vaše očekávání.

Děti chtějí psa: přemýšlejte nad tím, jaké vaše děti jsou. Pejsek je může po čase přestat bavit a budete to vy, kdo se bude o něho starat a chodit s ním na procházky. Děti jsou do každého nápadu velmi nadšené, ale obvykle nejsou připraveni na zodpovědnost, která s pořízením domácího mazlíčka příjde. Děti můžou být přiliš malé, aby začali cvičit psa alespoň základním povelům. I když jste přesvědčeni, že se děti budou o pejska starat, připravte se na to, že jídlo, hračky a návštěvy veterináře nejsou zadarmo. Jestli psa nechcete vy, tak ho dětem nedovolujte, spousta zodpovědnosti připadne na vás.

Pes pro ochranu:Od psa, pořízeného pro ochranu, by jste taky měli očekávat, jakým způsobem vás bude chránit. První verze je, že pes zaštěká a tím vás upozorní třeba na nečekaného hosta. Druhá verze je, že pes zaštěká a přitom napadne. Pořídit si psa na obranu i útok znamená velké úsilí s jeho vycvičením. Špatně vycvičený pes, může špatně předvídat, nebo nemusí odhadnout situaci. Z toho potom vzniká spousta problémů s bezdůvodným napadáním. Problémy se samozřejmě přenesou na vás, protože vy jste za psa zodpovědní. Někdy za problémovým psem nestojí špatný výcvik, ale jeho povaha nebo traumata z mládí.

Další důležité otázky ohledně pořízení pejska:

Chcete psa, aby s váma chodil na dlouhé výlety nebo jenom na menší procházky?

Chcete psa malého,středního nebo velkého?

Jakou srst má mít pes? Má být jednoduchá na péči nebo máte dostatek času na její péči?

Chcete rodinného psa, který bude vycházet s dětmi?

Když si na tyto otázky odpovíte a budete mít představu, kolik času chcete psovi věnovat a co od něho přesně očekáváte, prostudujte si vlastnosti jednotlivých plemen a začněte vybírat. Jestliže nepotřebujete chovného psa, který obvykle stojí dost peněz, ale chcete pouze rodinného miláčka k domu, tak si stačí pořídit nějakého křížence. Není naškodu zajít třeba do psího útulku a vybrat si tam.

nahoru

 

Než si donesu domů štěně

 

štěně doma

Každé štěně vám může z domova udělat rozkousané hnízdečko během chvilky. Když jsme s ním, tak na něho dáváte pozor, nenudí se a je středem pozornosti. Riziko vzniká, když odejdete z domova, štěně zůstane samo a začne se nudit. Popřemýšlejte, jakým způsobem ochráníte ho i sebe, aby nedošlo k zbytečným škodám. Zajistěte si domov tak, aby byl bezpečný. Při odchodu na kratší chvíli můžete štěně zavřít do větší přepravky pro psy. Toto by se ale nemělo dít v delších časových interavalech, protože to může být pro štěně velmi traumatické.

Na co si dávat pozor: vypnout elektrické spotřebiče, elektrické šňůry dejte z dosahu psa,rádi je koušou. Pozor na ubrusy, které přečnívají ze stolu, pes může za ně tahat, dokud ubrus nesesune ze stolu. Boty a oblečení zavírejte do skříní. Štěňata strašně ráda koušou když se nudí. Kupte jim hračky, aby vám nerozkousávaly vaše věci.

štěně na dvorku

Ujistěte se, že dokážete váš dvůr a zahradu uzavřít tak, že se štěně nedostane ven. Zkontrolujte díry v plotě, bezpečné zavírání brány. Dejte si pozor, na pěstování jedovatých rostlin, které může štěně rozkousat. Postarejte se o to, aby měl pes po celý den dostatek čerstvé vody a netrpěl tak dehydratací.

Jestliže splníte tato opatření, může si pejska donést domů.

nahoru

 

Výcvik psa

 

Mít dobře vychovaného psa, je v dnešní společnosti víc než nutnost. Cesta k výchově je dlouhá, ale zábavná. Vy jste zodpovědni za chování psa, proto by jste se měli postarat o to, aby byl dobře vycvičený.

Cvičení psa je pro vás i psa velká zábava a také přínos. Pomůže vám k porozumění vašeho psa a pes si zapamatuje, že jste společníci. Mezi váma se vytvoří vztah s jasnou komunikací. Komunikace je základ.

Tipy k dobrému výcviku:

- výcvik je jako hra

- pochvalte psa. Chvalte ho za každý dobře splněný úkol nebo jenom snahu.

- snažte se vytvořit pozitivní atmosféru,aby pes zjistil, že jste kamarádi a může vám věřit

- staré výcviky vyvolávají v psovi zbytečně moc strachu a to se přenáší do jeho dalšího života.Sami přece nechcete, aby z vás měl pes strach.

- načasujte si dobře pochvalu za splněný úkol. Chválit musíte bezprostředně po splnění úkolu, jinak si pes neuvědomí, za co ho to chválíte.

- můžete začít společně se psem navštěvovat výcvikové školy. Instruktor dohlédne na správný vycvik. Ve skupině si společně oba uvědomíte, že jste tým.

Štěňátko nemůže do 4 měsíců řídit a ovládat svůj močový měchýř. Buďtě trpěliví a snažte se mu porozumět. V žádném případě nestrkejte do loužičky psovi čumák. Jedinné, co tím u pejska dosáhnete je stres a celý výcvik venčení se protáhne.

Načasování výcviku je velmi důležité. Pes musí být na výcvik fyzicky připravený. Nechtějte po něm, aby cvičil těsně po jídle nebo aby musel k vůli výcviku opouštět svou oblíbenou hračku. Pes se musí na výcvik soustředit, musí ho brát jako hru.Snažte se zabránit tomu, aby štěně bralo výcvik tak, že jste ho odtrhli od něčeho zábavnějšího.

nahoru

 

Psí známka - identifikace psa

 

Nezapomeňte psa přihlásit na příslušný úřad a pořídit mu psí známku. V případě, že by se zaběhl, bude jeho návrat domů rychlejší.

Stejně důležité je navštívit veterináře, který psa prohlédne a naočkuje. Veterinář si vede v evidenci jeho očkování a prodělané nemoci. Při problémech (např.:útěk z domova nebo pokousání), kdy musíte předkládat doklady o očkování psa, si ušetříte spoustu problémů.Za neočkovaného psa můžete dostat pokutu.

Také existuje pojištění, které vás uchrání před riziky, které může pes napáchat. Nejedná se jenom o pokousání cizí osoby, ale také o škody na cizím majetku. Pojištění není zas tak nákladné, aby se nevyplatilo.

nahoru

 

Zdraví

 

To, že zajdeme k veterinářovi jednou za rok, neznamená, že tím péče o zdraví pejska končí. Nezapomeňte psa koupat, kartáčovat (hlavně v letním období), čistit mu uši. Pozor na blechy, zvláště, pokud pes žije na zahradě. Veterinář vám poradí s vhodným přípravkem, který působí jako prevence proti blechám.

nahoru

 

Výživa

 

Jaké jído je nejvhodněší? Suchá strava, konzevy nebo syrová?

Základní předpoklad psí stravy je vyváženost vitamínů,minerálů a živin. Strava musí být pestrá a musí obsahovat vše, co potřebuje pes pro správný růst a zdraví.

Jestliže koupíte stravu v obchodě, ať už sušenou nebo v konzervě, tak si můžete být jisti, že psovi dáváte vše, co potřebuje. Vaše jediná starost potom je, jakou značku má pes nejraději. Když se rozhodnete stravu připravovat sami, musíte si sami hlídat i její vyváženost.

Jak často krmit?

Malé štěňátko se krmí třikrát denně. Dospělý pes dvakrát nebo jednou denně. Záleží na tom, jak si psa naučíte.

nahoru

 

Odkazy

 

www.veterina-info.cz- internetový veterinární rádce pro chovatele psů

www.kennels.cz/psijmena- psí jména a kalendář

www.sweb.cz/psistranky- psí historie,péče o psa, nejčastější onemocnění

katalog.mujpes.cz- spousta informací, atlas psů

nahoru

 
Miluju zvířata a co vy??