Stránky pro zvířata

Máte doma zvíře tak to jste na dobrém místě pro radu

zebra

Zebra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o lichokopytném zvířeti. O vodorovné dopravní značce si můžete přečíst v článku Přechod pro chodce.
Zebra
Zebra stepní
Zebra stepní
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď: koňovití (Equidae)
Rod: (Equus)
Podrod: zebra (Hippotigris)
druhy

Zebra je označení pro jeden ze tří druhů kopytníků z rodu Equus, jejichž srst je charakteristicky bílo-černě pruhovaná („zebrovaná“). Všechny druhy zeber žijí v Africe a jsou typickým obyvatelem savan.

Stavbou těla se zebry podobají primitivním druhům koní. Mají kratší nohy a větší hlavu, a nejsou tak dobrými sprintery jako ušlechtilá plemena domácích koní. Mohou běžet rychlostí až 55 km/h, ale jsou vytrvalejšími běžci než kůň.


Mezi zebrami jsou velké individuální rozdíly, popisuje se mnoho poddruhů a místních variet, proto i počet popsaných druhů prošel revizí. Tradičně se popisovaly čtyři druhy: zebra stepní (E. burchellii), zebra horská (E. zebra), zebra Grévyho (E. grevyi) a zebra kvaga (E. quagga). Zebra kvaga byla vyhubena, v roce 1883 uhynul poslední jedinec. V poslední době se ale ukazuje, že zebra kvaga byla pouze poddruhem zebry stepní. Protože zebra kvaga byla popsána dříve, podle pravidla priority se tedy zebra stepní správně jmenuje Equus quagga, vyhynulá zebra kvaga je pak poddruhem, E. quagga quagga.

 
Miluju zvířata a co vy??