Stránky pro zvířata

Máte doma zvíře tak to jste na dobrém místě pro radu

žížala obecná

Žížala obecná

Skočit na: Navigace, Hledání
Žížala obecná
Žížala obecná
Žížala obecná
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: kroužkovci (Annelida)
Třída: opaskovci (Clitellata)
Podtřída: máloštětinatci (Oligochaeta)
Rod: žížala (Lumbricus)
Binomické jméno
Lumbricus terrestris
Linné, 1758

Žížala obecná (Lumbricus terrestris) je poměrně velký načervenalý kroužkovec, typicky dosahuje 20–25 cm délky, ale známy jsou i exempláře přes 30 cm. Je jedním z největších kroužkovců České republiky a Evropy, tedy až na druhy žijící v jižní Evropě. Svou velikostí spadá do půdní megafauny.

Rozmnožování žížaly obecné je zajímavé tím, že k němu dochází na zemském povrchu během noci, i přes tento fakt či spíše právě proto jsou žížaly obecné snáze pozorovatelné, než jiné druhy. Žížala obecná je obojetník. Ke kopulaci dochází spojením dvou jedinců v oblasti opasků. Kokony žížal jsou 2 až 4 mm velké a jsou olivově zelené až hnědé barvy, jsou vcelku průsvitné a svým tvarem připomínají drobný citrón. Žížaly se dožívají v laboratorních podmínkách 6 let, zasvěcené odhady hovoří o 4 až 8 letech.

Žížala obecná byla spolu s dalšími druhy žížal zavlečena téměř do všech částí Země. V některých oblastech je lze považovat dokonce za nebezpečné, neboť ohrožují původní druhy. Na druhou stranu je žížala obecná ohrožena do Velké Británie zavlečeným dravým novozélandským ploštěncem Arthurdendyus triangulatus a australským ploštěncem Australoplana sanguinea, kteří žížaly aktivně loví. Schopnost prakticky vyhladit celou populaci v určité lokalitě se neblaze odráží na stavu půdy.

[editovat] Externí odkazy

[editovat] Reference

  • Pižl, V.: Jak je utvářeno tělo žížaly. Živa, roč. 44 (82), č. 2, s. 88–90.
  • Hanzák, J., Halík, L., Mikulové, M.: Světem zvířat. Bezobratlí. V. díl (1. část). Albatros, Praha, 1979. 2. vyd. 325 s.

 
Miluju zvířata a co vy??